Arkadaşlar 18 yildir bağlama çaliyorum. Bağlamayla yaptiğim md leri ve demolari ilgili bölümlerden dinleyebilirsiniz.

Naçizane bağlamayla ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak istedim.özellikle kisa sap bağlama alirken nelere dikkat etmeli neleri önemsemeli bilgim olduğu kadariyla paylaşmaya çalişacağim.


Ilk olarak dikkat edilmesi gereken husus: Bağlamanin kundak uzunluğu ile sap uzunluğu cm boy olarak birbirine eşit olmali. Eşit olmamasi halinde ses bozukluklari ortaya çikabilir. Mesela nasil? örnek verecek olursam orta tel do diyez perdesiyle üst tel do diyez perdesi ses olarak birbirine eşit olmaz. Eğer ki sap uzunluğu ile kundak uzunluğu birbirine denkse bu sesler eşit olarak alabilirsiniz. Bağlamasi olan arkadaşlar deneyebilirler.


Ikinci olarak eşik yükseklikleri: Hem alt eşik hem üst eşik olabildiğince engin olmali. Bağlamaya akort yapildiktan sonra tellerin sapa olan uzakliği 2-3 mm i geçmemeli. Bu bağlamanizi tellerinizi koparmadan daha dik sese çekmenizi sağlar. Eğer teller 2-3 milimden yüksekte kaliyorsa telleriniz çok kasilir sertleşir ve size çalma rahatliği vermez. Ki zaten teller yüksekse büyük ihtimal o bağlamada sap atmasi dediğimiz ariza vardir. Teller düşürüldüğü zaman tellerin sapa çarpmasiyla oluşan çirpma dediğimiz ses bozukluğu meydana gelir.


üçüncü olarak sap: Alacağimiz bağlamanin sapi kendi elimize göre olmasi gerekir bunun bir standarti yoktur sap kalinliği çalan kişinin ellerinin büyüklüğü ile alakalidir. Kendi elimize göre sapi rahatça kavrayabileceğimiz bir sap kalinliğinda bağlama almamiz gerekir. Elimize göre daha kalin sapli bağlama seçersek el kaslarimizi çok yormuş oluruz.


Dördüncü olarak tini: Bağlamada en çok sikinti veren konulardan bitanesi de istediğimiz tiniyi bulamamamizdir. Tini hem kundak ağacinin özelliğinden hemde döş ağacinin özelliğinden kendini belli eden bir konudur. Tiniyi anlamanin en kolay yolu tel takilmiş bir bağlamada çalarak aradiğimiz tiniyi bulmaktir. Eğer bağlamada tel takili değilse benim uyguladiğim bir yöntem var. Teli olmayan bağlamanin kundak deliğini kulağiniza 3-4 cm yakinliğinda yaklaştirirsiniz ve bağlamanin döşünün ortasina tek parmağinizla sanki davula vurur gibi vurusunuz. Kulağiniza gelen ses ne kadar uzun devam ederse ve ne kadar bir davul tadi verirse o bağlamanin tel takildiğindada tinisi okadar iyi olur diyebiliriz.

Beşinci olarak burgular: Son zamanlarda yapilan bağlamalarda gitar burgulari kullanilmaya başlandi. şu an benim bağlamamdada gitar burgusu var. Ancak ben şahsen bağlamanin orjinal ahşap burgularini tercih ediyorum. Zira gitar burgulari bağlamanin metalik bir ses vermesine sebep oluyor. Buda bağlama için hoş bir ses tonu değildir. Ahşap burgular daha sağlikli.


Son olarak alacağiniz bağlama polyester kaplama olsun. Bu şekilde bir bağlamanin soğuktan ve sicaktan etkilenmesi engellenmiş olur. Vede kaliteli tel takin.

Arkadaşlar bu özelliklere uyarsaniz alacağiniz bağlamadan şikayet edeceğinizi sanmiyorum. Ve saygilarimi sunuyorum..........