Estetik operasyonları, kaza durumları ya da bazı diğer durumlarda zorunlu bir hale gelebilir. Bu tür durumlarda hiç bir şekilde düşünme durumu olmadan, var olan sorunu düzeltmek adına Estetik yaptırmak zorunlu sayılabilir. Fakat diğer bir açıdan zevki nedenlerden ötürü estetik operasyonu yaptırmak isteyenler vardır ki bu kişilerin Düşünce Süreci oldukça önemlidir.

Örneğin bir göğüs estetiği ya da dudak, burun gibi sürekli olarak görünen organlar için yapılacak olan estetik operasyonları genelde kişinin ek isteklerine göre yapılmaktadır. Daha şekilli olsun, daha büyük ya da ufak olsun şeklinde çeşitli istekleri bulunur bireylerin. Ama bu tür kararlar bir anda alınmaması gereken kararlardır. Bir anda "daha büyük" olsun şeklinde yapacağınız istek, operasyon; aradan sadece 3 ay geçtikten sonra sizi pişman edebilir.

Düşünme ve Yaşama Entegre Etme

Öncelikle yapılacak operasyonun hayatınıza ne gibi etkileri olabilir? Bu noktayı düşünmelisiniz. İleride pişmanlık duyar mısınız? Bir anda geriye dönmek ister misiniz? Çevreniz, yaşam alanınız bu durumu fark eder mi? Ederse nasıl tepki verir? İş hayatınızda etkisi olur mu?

Bunlara benzer bütün soruları sormalı ve kişisel olarak karar vereceğiniz tüm estetik operasyonlarının öncesinde mutlak suret ile bilinçli bir şekilde adımlar atmalısınız. Bireysel olarak düşünmenin yanı sıra, doktorunuz ile de bu durumu yoğun olarak münâkaşa etmeniz size büyük fayda sağlayacaktır.