Sergey sergeviç Prokofyev, Keman konçertosu No. 2 Op. 63 sol minör

Eser Açıklaması

İlk seslendirilişini 1 Aralık 1935'te Madrid'de Fransız keman virtüözü Robert Soetens'in solist olarak yer aldığı Enrique Fernández Arbos yönetimindeki Madrid Senfoni Orkestrası'nın yaptığı bu sol minör keman konçertosu sergey Sergeviç prokofyev tarafından 1935 yılında yazılmıştır.


Konçerto üç bölümden oluşur:

I. Allegro moderato
II. Andante assai
III. Allegro, ben marcato


Prokofyev bunu Soetens ile Samuel Dushkin seslendirdiği İki Keman için Sonat'ının başarısının ardından yazmıştır. Dushkin'e Igor Stravinski tarafından daha yeni bir konçerto yazıldığı için, Prokofyev de Soetens için bir konçerto hazırlamıştır.

Prokofyev konçerto üzerinde çalıştığı sırada Robert Soetens ile bir konser turnesindeydi. Daha sonra şöyle yazmıştır: Konçertonun yazıldığı yerlerin sayısı o sıralarda sürdüğüm bir tür göçmen konser-turnesi hayatını gösteriyor. İlk bölüm Paris'te yazılmıştı, ikinci bölümün ilk teması Voronej'de yazılmış, orkestrasyon Bakü'de bitmiş ve ilk seslendiriliş Madrid'de yapılmıştı."

İspanyollar ilk seslendirilişi o kadar sevmişti ki sonradan Prokofyev'e teşekkür etmek üzere bir müzisyenler heyeti göndermişlerdi.

Konçertonun ilk iki İngiliz performansı yine Robert Soetens ile verilmiştir: 1936'da Sir Henry J. Wood yönetiminde ve 1938'de besteci yönetiminde. Soetens dünyanın her yerinde birçok kez eseri seslendirmiştir. Son seslendirmeyi 1972 yılında 75 yaşındayken Güney Afrika'da yapmıştır (daha sonra 95 yaşına kadar medyada yer almış, ve 1997'de 100 yaşındayken aramızdan ayrılmıştır).

Bu konçerto bestecinin önceki cesur bestelerine kıyasla daha geleneksel bir yapıdadır.

Geleneksel Rus halk müziğine ait basit bir keman ezgisi ile başlar. Zarif keman ezgisi ikinci bölümün tümü boyunca akarak, solo keman eşliğindeki solo çello ile yeniden çalınan ilk keman teması ile biter.

Üçüncü bölümün rondo teması ise temanın her belirişinde takırdayan kastanyetler ile tipik bir İspanyol havasındadır.

İlker Fıçıcılar[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]