--------------------------------------------------------------------------------------Almanya 19. yüzyılın en önemli piyanistlerinden birisi, senfonik şiir tarzının yaratıcısı olan bestecidir

22 Ekim 1811de Macaristanın Raiding kentinden doğan Franz List, ilk piyano derslerini onun müzik dehasını keşfeden babasından aldı. Macar soyluları 6 yıl boyunca bu çocuk dahiye maddi destek sağlamayı kabul edince küçük yaşta babası ile Viyanaya giderek Antonio Salieriden ve Ludwig van Beethovenin öğrencilerinden Karl Czernyden dersler aldı. 12 yaşına geldiğinde dinleyicilerin, diğer müzisyenlerin ve kralların takdirini toplayan bir konser piyanisti olmuştu. Konservatura girmek için geldiği Pariste, yabancı olduğu gerekçesiyle okula alınmadıysa da özel ders alarak teori ve beste çalıştı; ilk ve tek operası Don Sacheyi ve çeşitli piyano eserlerini besteledi. 1834de babasını kaybettikten sonra henüz 15 yaşında iken piyano dersleri vererek annesinin geçimini sağlamaya çalışan Liszt, müziğe ilgisini kaybetmeye ve bu mesleğin anlamını sorgulamaya başladı. Kendisini edebiyat ve dini konulara kaptıran Lisztin bu ilgilerinin etkisi hayatına ve eserlerine yansıdı. 1830 Devrimi ile yeniden sanata ve hayata dönmeye karar verdi. Asla bitiremeyeceği Devrim Senfonisini yazmaya başladı. Besteciliğinin öne çıktığı bu dönemde Alphonse de Lamartinein şiirlerini solo piyano için besteledi. Hector Berlioz ile tanıştı. 1832de kemancı Niccolo Paganiniyi dinlemesi, yeniden virtüözlüğe ilgi duymasına neden oldu.; Paganinin La Campanellası üzerine bir fantezi yazdı. 1833de Berliozun Fantastik senfonisini piyanoya uyarlamayı başardı.

Fırtınalı bir ilişki yaşadığı Agoult Kontesi Marie ile 1834de tanıştı. Kocasını terk eden kontes ile İsviçre ve İtalyada yaşadılar, 3 çocukları oldu. 1835deki İsviçre seyahati sırasında piyanist Sigismond Thalbergin Paristeki başarılarını duyunca Piyanonun Kralı ününü pekiştirmek için bir piyano düellosu yapmak üzere Parise gitti. Daha sonra piyano resitali kavramını geliştiren List, büyük bir konser turuna çıktı, hayır dernekleri yararına konserler verdi, her yerde ilgiyle karşılandı. Konserleri sayesinde küçük yaşta kaybettiği ülkesin Macaristandaki sel felaketinde hayatını kaybedenlere bağışlamak üzere büyük bir gelir elde etti ve Bonnda yapılması planlanan Beethoven anıtının maliyetini üstlendi. 1840- 1847 arasında çıktığı turnede İrlandadan Türkiyee, Portekizden Rusyaya kadar pek çok yeri dolaştı.

1844te ününün doruğunda iken manik-depresif eşi Marie d'Agoult ile evliliğini bitirdi; Kievde tanıştığı çarın yardımcısının karısı Prenses Carolyne Sayn-Wittgenstein ile birlikte oldu ve sahne konserlerine son verdi.

Liszt, konser piyanisti kariyerine son verdikten sonra, 1848de Weimarda orkestra şefliğine başladı ve kenti, Avrupa kültürünün buluşma merkezi haline getirdi. Bu görevi sayesinde Verdi, Wagner ve Berliozun yeni operalarını yönetti. Aynı dönemde en önemli eserlerini besteledi, genç piyanistlere ders vererek Altenberg Kartalları diye anılan yeni bir piyanist kuşağı yetiştirdi. 1858de, muhafazakarların kendisinin ve öğrencilerinin yapıtlarına yoğun eleştirileri üzerine görevinden ayrıldı.

1861- 1869 yılları arasında daha çok Romada yaşadı ve ve dini kitaplar yazdı, rahiplik dersleri aldı ve onur rahibi oldu. 1870den sonra ise Roma, Weimar ve Budapeşte arasında seyahat ederek ömrünün sonuna kadar öğretmenlik ve piyanistliği sürdürdü. Budapeşte Müzik Okulunu kurarak ilk başkanı oldu. 31 Temmuz 1886da, bir festival nedeniyle bulunduğu Bayreuthta zatüreye yakalanarak hayatını kaybetti. Budapeştede gömülmeyi vasiyet etmiş olmasına rağmen Bayreutha gömüldü