Standart F8 menüsü, yıllar boyunca bir çok alanda kullanıcılar zor durumda kaldığında onların yardımına koştu. Sistemlerinde sorun oluştuğunda sorunu ortaya çıkarmak için bu menü sayesinde güvenli moda girebiliyorlar. İmzasız sürücüleri yüklemek istediğimiz zamanlarda F8 menüsü ile kolaylıkla bu işlemleri gerçekleştirdik. Windows 10 F8
Fakat uzun yıllar boyunca Windows işletim sisteminin en temel unsurlarından bir olan F8 menüsü ilk bakışta Windows 10’da bulunmuyor gibi görünüyor. Ancak bu menü aslında hala Windows’un içinde bulunuyor ve Windows içerisinde komut satırı aracılığıyla F8 menüsünü getirmek mümkün.
İlk olarak komut satırını yönetici modunda açmanız gerekmektedir. Başlat menüsüne sağ tıklayarak açılmış olan menüden Komut İstemi (Yönetici) seçeneğine tıklayarak komut istemini dilediğiniz şekilde açabilirsiniz.


Komut istemini yönetici olarak çalıştırdıktan sonra yapmanız gereken tek şey, aşağıdaki komutu girmek: Windows 10 F8
bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy
Komutu girip onayladıktan hemen sonra işlemlerin başladığını ve başarı ile tamamlandığı mesajını göreceksiniz.Bu adımlardan sonra işletim sistemini yeniden başlatıp F8 tuşuna basarak bildiğimiz klasik F8 menüsünü açabilirsiniz..

alıntı