İtalya Devlet Televizyonu RAI 1de her yıl düzenlenen ve çocuk şarkıcıların yarıştıkları yarışmada, Zülfü Livaneli nin özgürlük şarkısından esinlenerek hazırlanan şarkı, izleyiciler tarafından 2. seçildi.
Gala gecesinde, stüdyodaki konukların ve telefon aracılığıyla da izleyicilerin yaptıkları oylama sonucunda, Lettera a Pinocchio (Pinokyaya Mektup) adlı şarkı birinciliği alırken, Zülfü Livaneli nin özgürlük şarkısından esinlenerek hazırlanan Lo scrivero nel vento (Onu rüzgara yazacağım) ikinciliğe, 44 gatti (44 kedi) adlı parça ise üçüncülüğe layık görüldü.

İtalyan basınındaki haberlere göre RAI 1de yayımlanan gala programı, 4 milyon 988 bin kişi tarafından izlendi. İzleyicilerin beğenisine sunulan 15 parça arasında en iyilerini belirleme amacıyla yapılan oylamaya, telefon aracılığıyla yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

Program yetkilileri, Zecchino d Oro adlı programda, 50 yıl boyunca toplam 90 ülkeden 646 şarkının yarışmış olduğuna dikkati çektiler.

Livaneli nin Özgürlük adlı şarkısının ezgisine İtalyanca söz yazma suretiyle oluşturulan ve gala gecesinde çalınan şarkılar arasında yer alan Lo scrivero nel vento adlı parça, Zecchino d Oro programında 2006 yılında yarışan parçalar arasında yer almıştı.

Şarkı, geçen yılki yarışmada, İtalya da yaşayan 10 yaşındaki Deniz Ünel tarafından tarafından seslendirildiğinde de 2. seçilmişti.

.