Türk Müziğini bilenler O'nu çok iyi tanırlar.O'nun en azından 3-5 şarkısını bilmeyenimiz yoktur.Müzik camiasının başı sağolsun.Kendisine Yüce Allah'tan Rahmet,ailesine sabır diliyoruz.Ölümsüz besteleriyle daima kalbimizde ve ruhumuzda yaşamaya devam edecek...

Ünlü Türk Sanat Müziği bestekarı ve Devlet Sanatçısı Avni Anıl, solunum yetmezliğine yol açan kronik bir akciğer hastalığı nedeniyle 80 yaşında vefat etti.

Uzun yıllardır İzmirde yaşayan Bestekar Avni Anılın büyük kızı Eser Tunal, babasının akciğer amfizemi hastalığı nedeniyle tedavi gördüğünü, solunum yetmezliği çektiği zamanlarda hastanede müdahale edildiğini söyledi. Eser Tunal, rahatsızlığını son dönemde iki gün hastane, bir gün evde serum takarak kontrol altında tutuyorduk, ama son 3 gündür yemek yemeği de reddediyor, canım istemiyor, içim almıyor diyordu. Sabaha karşı saat 08.00de vefat etti dedi.

Babasının geçen 23 Nisanda tam olarak 80 yaşını doldurduğunu anlatan Tunal, Amfizem dışında belirgin bir rahatsızlığı yoktu. Defin için Ankarada olan kızkardeşimiz Alev Anıl Işıkçının İzmire gelmesini bekliyoruz. Annem Mine Anıl ve erkek kardeşim Ezgi Anıl ile dostlarımız herkes çok üzgün. Türkiyenin başı sağ olsun diye konuştu.

Bestekar Anıl, pazartesi günü Alsancak Hocazade Camiinde kılınacak ikindi namazının ardından toprağa verilecek.

AVNİ ANIL KİMDİR?
İstanbulda 23 Nisan 1928 yılında doğan Anıl, Selimiyedeki Ondokuzuncu İlkokulu bitirdi, Paşakapısı Ortaokulu ve Haydarpaşa Lisesinde okudu, askerlik sonrası Polis Enstitüsüne girdi. Anıl, 1955 yılında polislikten ayrıldı ve gazeteciliğe başladı, Akşam gazetesinin sanat sayfasını 3 yıl yönetti. İstanbul Radyosunun haber servisinde 1955-1967 yılları arasında çalışan Anıl, 1967 yılında Anıl Yayın Ajansını kurdu, Dünya gazetesinin sanat sayfasını yöneten Anıl, Musiki ve Nota adlı dergiyi çıkardı.

Anıl, Musiki Sözlüğü adı altında dört ciltlik eserinde musiki tarihi için önemli hatıralar yayımladı. Anıla 1988 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

Çok sayıda sevilen şarkıya imza atan Anılın, Mihrabım, Bu Akşam Bütün Meyhanelerini Dolaştım İstanbulun Bir Ateşim Yanarım, Külüm Yok, Dumanım Yok, Kader Kime Şikayet Edeyim Seni Bilemem, Şarkılar Yazdım Sana gibi bestelerini yaptığı sevilen şarkıları vardı.

120yi aşkın eseri bulunduğu bildirilen Avni Anıl evli, iki kız ve bir erkek çocuk babasıydı.