Not: Anlatacağım yol Roland'ın tüm ritim yazan aletlerinde geçerlidir. Ritim yazmayı bilen herkes kullanabilir ve tamamen zararsızdır.

İlk önce herkesin anlaması gereken bir nokta var: G-600 ÇİFT KİTLİ RİTİM YAZAMAZ. Bizim yapacağımız iş ise benim bulduğum bir hile ile bu işlemi yapabilmek..1- Başlangıç için 2/4lük bir ritim yazalım ve yazarken sadece oriental kit kullanalım. Ritimi "kros/kick" kullanmadan yazalım. (Yani her zamanki gibi ritimi yazıyoruz, ancak kros/kick kullanmıyoruz)

2- Ritiminizi yazıp kaydedin. Daha sonra, çift kitli bir 2-4 ritim buluyoruz.

3- Çift kitli ritimin "Original Advanced" bölümünü açın ve "Maj" olarak ayarlayın. Daha sonra da ekranda "Edit" tuşuna karşılık gelen f1~5 tuşuna basın. "Erase" bölümünden kros/kick hariç herşeyi temizleyin.

[Not: İsterseniz "Micro Edit" kullanarak da kros/kick ve program change hariç herşeyi temizleyebilirsiniz.]

4- Kros hariç herşeyi temizlediğimiz için artık sadece 2/4lük bir kros duymalıyız. Eğer duyabiliyorsak işimiz tamam. Artık ritimi kaydedebilirsiniz..

5- Şimdi kendi yazdığımız 2-4lük ritimi bulup yükleyin.

6- Ritimimiz yüklendikten sonra "User Stl" menüsünde "Copy" bölümüne gelin ve kopyalanacak ritim olarak çift kitli ritimi bulun. "From 1" sayfasında "Original Advanced ve Maj" seçeneklerini seçin. "From 2" sayfasında ise "Replace" yerine "Mix" seçin. Bir alt menüye inip yine "Original Advanced ve Maj" seçin ve "Execute" yapın.

7-Ritim yazma menüsünün ana ekranına gelin ve "Original Advanced ve Maj" bölümünü seçip start'a basın. Artık çift kitli bir ritiminiz var!


Sorabileceğiniz sorular:


* Sadece 2-4 mü yazabiliriz?

Biz bu örnekte 2-4lük bir ritim yazdık ancak siz isterseniz 7-8, 9-8 yapın farketmez. Sadece içini boşalttığımız ritiminde aynı ölçüye sahip olduğundan emin olun.

* İlla ki Oriental Kit mi seçmek zorundayız?

Sadece Oriental kit kullanmış olabiliriz, ancak isterseniz Ethnic veya diğer davul kitlerini kullanabilirsiniz. Tamamen sizin tercihiniz. Ancak yine içini boşalttığınız ritiminde Ethnic kit ile yazılmış olmasından emin olmalısınız. Yoksa ortaya çıkacak çift kitli ritim hatalı olacaktır.

* Sadece kros/kick mi ekleyebiliriz? Krosla aynı anda başka enstrumanlar kullanamazmıyız?

Yukarıdaki işlemlerin hepsini yapın. Daha sonra "Micro Edit" bölümünü açın ve her kros sesi duyduğunuz zaman "Insert" i seçin ve "Execute" deyin. Yeni pencere karşınıza geldiğinde, kros ile aynı anda vurmasını istediğiniz enstrumanı vurun (sadece bir sefer, ki zaten ekranda yazacak vurduğunuz enstruman) daha sonra yine "Execute" deyin ve "Micro Edit" menüsünden çıkın.


İşte hepsi bu kadar.

alıntıdır.