DİYAFRAM :Göğüs ve karın boşluğunu birbirinden ayıran kubbe biçiminde bir kastır. Bu kas nefes alırken alçalarak havanın göğüs boşluğuna dolmasını, soluk verirken eski biçimini alarak havanın boşalmasını sağlar.
Diyaframın bu iki hareketini aşağıdaki tekniklerle düzenli çalışarak geliştirirsek, şarkı söylememizi kolaylaştıracak soluk alma-verme biçimini düzenlemiş oluruz.

Tüm duygularımızın doğuş yeri diyaframdır. Sevinç, gülme, ağlama, esneme, korku gibi duygusal durumlar, diyaframın titreme, kasılma ve gerilmesiyle oluşur.Doğada üç türlü ses vardır.

CELÂLÎ SES : Gücü
CEMÂLÎ SES: Güzelliği
KEMÂLÎ SES : Bilgeliği temsil eder.
Bu seslerin yerinde ve yeterince kullanılması kişinin müzikal ve insani kimliğine güç katar.DİYAFRAM NEFESİNİN ÖZELLİKLERİ
1- Diyafram nefesinde hava, ciğer uçlarına kadar inerek, diyaframla güç birliğine ulaşır. Böylece dolaylı yoldan ses organı da bu güç birliğinden yararlanarak rahatlar.

2- Diyafram nefesi, diğer nefeslere oranla kalbimize daha az yük olur.
3- Diyafram nefesi daha geç, daha düzenli ve istenen basınçta boşalmaya elverişlidir.
4- Diyafram nefesi, göğüs boşluğundaki rezonansı kısıtlamaz.


DİYAFRAM NEFESİNİN ALINMASI1- Vücudumuzu rahat hale getirirken, akciğerlerimizdeki havayı (F) konsonunu kullanarak ateşi üfler gibi (dudaklar Fü diyerek ama ses çıkarmadan nefes verir gibi) sonuna kadar boşaltalım. Bu boşaltmanın en sonunda dayanamayıp aldığımız mecburi yeni nefes, diyafram nefesidir.
2- Rahatlık içinde bir çiçeği koklarken aldığımız nefes, diyafram nefesidir.
3- Bir olay karşısında hayret ettiğimiz anda (Hı veya Ha diyerek içimize çektiğimiz) aldığımız nefes, diyafram nefesidir.
4- Korku anında (Hi diyerek içimize çektiğimiz) aldığımız nefes diyafram nefesidir.
5-Yatakta sırtüstü yatarken alınan nefes, diyafram nefesidir.


Not: Şarkı söylemek için alınan en uygun nefes, çiçek koklar gibi alınan nefestir.