Asya


Gerçek adı Tülay Keçialan olan Türk pop müzik sanatçısı 1965 yılında Eskişehir de dünyaya geldi.[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


Müziğe eğilimi ilkokul yıllarında başlayan ortaokul yıllarında Eskişehir Halk Eğitim Merkezi'nde müzik eğitimi alan Tülay Keçialan Eskişehir / Ahmet Kanatlı Lisesi'nde okurken Millyet Gazetesi Liseler Arası Müzik Yarışması'nda Türk Halk Müziği dalında solist olarak birinci seçildi.

Liseden mezun olduktan sonra müzik hayatına Bodrum'da başlayan ve daha sonra Ankara'da devam eden Tülay Keçialan Nilüfer'in prodüktörlüğünde hazırladığı ilk solo albümüne kadar sahne adı olarak Tülay Saygın isimini kullandı.
[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


Müzik kariyerine Bodrum'da başlayan Tülay Saygın burada kendisini dinleyen müzisyen İlhan Feyman'ın teklifini değerlendirerek Ankara'ya gitti. Ankara'da Grup Angora'nın solisti olarak çalıştığı dönemde İngilizce ağırlıklı repertuvarıyla çoğunlukla otellerin rooflarında sahneye çıktı. Ayrıca Başkent ve Altınnal Gazinoları'nda Kadınlar matinesinde sahne aldı. 1986 yılında Pazar günleri TRT Ankara Televizyonu'nda yayınlanan bir çocuk programında Grup Angora ile birlikte müzik yaptı.[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Ankara’da müzik çalışmalarını sürdürdüğü dönemde Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'ne katılması yönünde gelen teklife olumlu yanıt veren Tülay Saygın TR'nin Ankara / Arı Stüdyosu'nda 24 Şubat 1990 tarihinde düzenlenen 1990 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'ne "Zamanda Gezinti" isimli şarkı ile katıldı. 1990 senesinde yarışan şarkıların diğer solistleri ise; İzel Çeliköz Sibel Tüzün Sevingül Bahadır Sertab Erener Oya Küçümen Kayahan Demet Sağıroğlu Rüya Ersavcı Candan Erçetin ve Fatih Erkoç gibi günümüzün önemli yorumcularıdır.


Tülay Saygın'ın vokalistleri Adalet Güzey Elif Öztürk ve Çelik Erişçi ile birlikte seslendirdiği bir Selmi Andak bestesi olan "Zamanda Gezinti" isimli şarkı 12 puan alarak onbeş şarkı arasında onuncu oldu. 1990 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'ni ise Kayahan & Demet Sağıroğlu ikilisinin seslendirdikleri "Gözlerinin Hapsindeyim" kazandı. "Zamanda Gezinti" daha sonra "Bir Dünya Doğuyor" ismiyle Nilüfer tarafından "Sen Mühimsin" isimli albümünde yorumlandı.

Tülay Saygın'ın Eurovision Şarkı Yarışması'ndaki performansını çok beğenen Nilüfer Ankara'da bulunduğu bir gece kendisi ile tanışmak üzere Tülay Saygın'ın çaılştığı Roof'a gitti. Tülay Saygın'ın orkestra eşliğinde o yılların en meşhur şarkılarından Stop!'ı yorumladığı sırada içeri giren Nilüfer solistin sesini çok beğendi. Tülay Saygın'ın sahnesini de çok başarılı bulan Nilüfer program bitiminde kendisine vokalistilk teklifinde bulundu.


[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Sekiz yıl Ankara'da Grup Angora'nın solistliğini yaptıktan sonra İstanbul'a taşınan Tülay Saygın müzik kariyerine Nilüfer ile devam etti. Nilüfer'in albümlerinde ve konserlerinde dört yıl boyunca kendisine vokalist olarak eşlik eden Tülay Saygın zaman zaman da diğer önemli sanatçıların albüm çalışmalarında vokalist olarak yer aldı.

Tülay Saygın 1992 yılında ise sözü Mutlu Yuluğ’ya müziği Önder Bilge'ye ait olan "Haykır Sevda Dağlarına" isimli şarkıyı yorumlayarak İstanbul Beyaz Güvercin Müzik Yarışması'nda birincilik kazandı. Aynı yarışmada ikinciliği Suat Suna üçüncülüğü ise İzel-Çelik-Ercan (İzel Çeliköz Çelik Erişçi ve Ercan Saatçi) grubu elde etti.

Tülay Saygın 1994 baharında müzik marketlerdeki yerini alan ve bir Nilüfer prodüksyonu olan "Asya (1994)" isimli ilk albüm çalışması öncesinde yapılan imaj çalışması çerçevesinde ismini Asya olarak değiştirti. Bu albümden Onno Tunç bestesi "Vurulmuşum Sana" Sinan Bökesoy bestesi "Yoksun Sen" ve K. Diamanti bestesi "Romantik Aşk" isimli şarkılar müzik listelerinde bir numaraya kadar yükseldi.


[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Asya ilk albümünün başarısı sonrasında iki albüm daha yaptıktan sonra müzik hayatına bir süre ara verdi. Bu dönemde işadamı Şevki Kaygusuz ile evlenen ve bu evlikten Aslı isimli kızı dünyaya gelen Asya 2002 yılında "Dönmem Yolumdan" isimli albüm ile müziğe geri döndü. Asya'nın öne çıkan diğer şarkıları; Gökhan Kırdar bestesi "İsyankar" Mustafa Sandal bestesi "Beni Aldattın" Nikos Karvelas bestesi "Olmadı Yar" ve Hamit Ündaş bestesi "Nazara Geldik"'tir.

Asya'nın sözlerini kendisinin yazdığı müziklerini ise Gürsel Çetin ile birlikte hazırladığı yeni albümü "Aşktır Beni Güzel Yapan" 1 Ekim 2007 tarihinde müzik marketlerdeki yerini aldı. Asya yeni albümüne prodüktör ve yapımcı olarak imza atarken albümün müzik direktörlüğünü Özgür Buldum üstlendi. Yeni albümün çıkış parçası olan "Gittin Gideli"ye Karaköy Bankalar Caddesi"nde klip çekildi.


[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Asya "Şarkı söylemekten asla vazgeçmeyeceğini hayatta kendisi için en önemli üç şey arasında müziğin daima yerini koruduğunu ve bundan böyle de korumaya devam edeceğini" belirtmektedir. Asya müzik için ise "Müzik tamamen bir yaşam biçimi. Bazen beş saniyelik bir melodi bazen tek bir söz insanı alıp çok başka yerlere düşüncelere dünyalara taşıyor. Mutluluğu ve mutsuzluğu yaşatıp hüznü sevince yokluğu varlığa dönüştürebiliyor" demiştir.