Ziynet


29.04.1975 tarihinde Kıbrıs´ta dünyaya geldi. Doğduktan hemen sonra babasının görevi dolayısı ile gittiği ve 6 yaşına kadar kaldığı İngiltere!de İngiliz vatandaşlığı hakkı na sahip oldu. 1981 yılında döndüğü Kıbrıs´ta ilk, orta ve lise tahsilini başarıyla tamamladı. Çocukluğundan beri ilgi duyduğu müzik çalışmalarına ilk adımı lise tahsili sırasında KKTC Kültür Bakanlığı TSM korosunda görev alarak başladı.
1994 yılında İTÜ Konservatuarı Türk Sanat Müziği bölümünü kazanarak İstanbul´a geldi. 1999 yılında konservatuardan 4.olarak mezun oldu.

Konservatuar yıllarında birçok müzikhol ve eğlence yerlerinde sahne alarak hem tecrübe ve hem de okul harçlığını çıkartacak kadar para da kazanmaya başladı. İşte tam bu sıralarda bir arkadaşının aracılığı ile zamanın popüler müzik yapım şirketi Dost Müzik´le tanıştı. Bu şirkette bir yıl süre ile müzik sektörüyle ilgili muhtelif çalışmalarda bulundu. Sonra bir gün Tatil için Kıbrıs´a gittiğinde Yunan radyolarında sık sık duyduğu ve çok beğendiği Yunanca “A.PA-PA” isimli şarkıyı şirket yetkililerine dinletti.

Şirket kendisine bir single yapmaya karar vermişti.Sonradan BA-BA isimli bir albüme dönen bu single projesi sanatçının müzik sektöründeki ilk profesyonel deneyiminin başlangıcı olmuştur..Albüm piyasaya çıkmış BA BA şarkısı tanınmış ve oldukça da ses getirmişti, ama gerek ekonomik krizin tam ortasında piyasaya çıkmış olması, gerekse diğer bazı olumsuz etkenler nedeniyle istenen satış trajı yakalanamamıştı.Ziynet’in bu albümde BA-BA isimli şarkı’nın REMIX versiyonunu Rumca-Türkçe olarak seslendirmesi ve bu remiksin beğenilmesi ise sanatçının Grek müzik yolculuğunun başlangıcı olmuştu. Önce MICHAEL KUYUCU’yla konuşulmuş ve hemen derslere başlanmıştı. 8 ay sonra Grek müziğin önemli şarkılarından oluşan 100 şarkılık bir repertuar tamamlamış bir taraftan da kısa süreli de olsa Yunanca alt yapı için gramer derslerine de gitmişti.Sadece grek müzik değil bir taraftan da grek kültürü eğlence tarzından , yemeğine-zeybeğinden,sirtakisine geniş bir yelpazede incelemeye başlamıştı.

2002 Mart-Nisan-Mayıs aylarında 3 aylık ilk Grek Müzik denemesini Beyoğlu Zindan BAR’ da başarıyla tamamlamıştı.Sonra ZORBA geceleri başlamıştı.Ziynet SALİ 500-600 civarında Yunanca 2000 civarında Türkçe repertuarı ile ZORBA’da tam 4 sene dolu dolu gecelerle canlı müzikte son yılların çalışma REKOR’una imza atmıştı.Ziynet SALİ’nin; BA BA – AMMAN KUZUM ve MOR YILLAR isimli 3 adet albümü mevcuttur...


ZİYNET SALİ HAKKINDA... Burcu / Yükselen Burcu : Boğa / Aslan
Boy / Kilo : 1,62 m. / 52 kg.
Kullandığı Enstrüman : Kanun
En Sevdiği Ülke / Şehir : Türkiye ve Kıbrıs / İstanbul ve Girne
Özel Zevkleri : Müzik dinlemek, kitap okumak, spor yapmak ve seyahat etmek
Son Okuduğu Kitaplar : Ferrarisini Satan bilge,Da Vinci'nin Şifresi,Tanrılar Okulu
En Çok Etkilendiği Film : Titanic
Dinlemeyi Sevdiği Müzik Tarzları : Meditasyon Müzikleri, Grek Müzik, Jazz, Latin ve
Güzel olan her tür müzik...

EN BEĞENDİKLERİ


Yerli Artist (Bay / Bayan) : Kadir İnanır / Türkân Şoray
Yebancı Artist (Bay) : Tom Cruise, Kevin Costner, Al Pacino, Robert De Niro
Yebancı Artist (Bayan) : Nicol Kidman, Meg Ryan
Yerli Şarkıcı (Bay / Bayan) : Tarkan / Sezen Aksu
Yabancı Şarkıcı (Bay / Bayan) : Usher / Jennifer Lopez, Beyonce
Yunanlı Şarkıcı (Bay / Bayan) : Parios / Aleksiu, Anna Vissi
Tiyatro Sanatçısı (Bay / Bayan) : Gazanfer Özcan / Ayla Algan

DİĞER BİLGİLER ...


Bildiği Yabancı Lisanlar : İngilizce ve Yunanca (Orta Düzeyde)
En Sevdiği Yer : Evi
En Sevdiği Yemek : Spagetti
En sevdiği içki : ViskiDiskografi


Albümleri  • Ba-Ba (2001)
  • Amman Kuzum (2004)
  • Amman Kuzum+1 Chiculata (2005)
  • Mor Yıllar (2006)
  • Herkes Evine (2008)
  • Bizde Böyle (Single) + Herkes Evine (2009)

Teklileri


  • Rüya
Video klipleri


  • Ba-Ba

Yürek Yaralı Büyüyor
Amman Kuzum
Zordur Oğlum
Mor Yıllar
Herkes Evine
Beş Çayı
Hava Hoş
Bizde Böyle
Rüya
Filmografi

Sinema filmleri


  • Son Osmanlı Yandım Ali
Ödülleri


  • 2009 İstanbul FM Müzik Ödülleri En İyi Şarkı, Beste Ve Söz (Beş Çayı)