ŞenseverHasan Cemil Şensever, 16 Eylül 1956 tarihinde Van'da dünyaya geldi. Liseyi Van Atatürk Lisesinde tamamladı. 1978 yılında şimdiki adı Marmara Üniversitesine bağlı Atatürk Eğitim Fakültesi olan Atatürk Eğitim Enstitüsünün Sosyal Bilgiler Öğretmenliğinden mezun oldu. 1979 yılında Hatay Altınözü Mayadalı Köyü Ortaokulunda, Müdür Vekili, 1980 - 1981 yıllarında Altınözü Lisesinde öğretmen olarak görev yaptı.
Çok sevdiği öğretmenlik mesleğinden maddi koşullar nedeniyle ayrılıp, Türkiye Çimento Sanayi T.A.Ş ye bağlı Çimento Fabrikalarında; Memur, Şef, Ticaret Müdürü, Personel Müdürü, özelleştirme nedeniyle atandığı Mersin üniversitesinde Şube Müdürlüğü ve İdari Mali İşler Daire Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu. Halen aynı kurumda Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Şube Müdürü olarak görev yapmaktadır.
Müziğe ortaokul yıllarında blok flüt ve bağlama çalarak başladı. Mersin'e geldiği 1998 yılına kadar Ud ve Bağlamayı kendi imkânları ile ve çok amatörce çalmakta iken, 2001 yılında İçel Musiki Derneğine devam ederek Şef Süleyman Güngör'den ve Üniversite Korosuna devam ederek Şef Ahmet Kılıç'tan, Şef Safa Özincegedik' ten nota ve makam bilgisi eğitimi aldı. Mersinli Ud Sanatçısı ve Lutiye (Ud Yapımcısı) Mustafa Madendağ'dan bestelerinin notalarının yazımı ve Ud tekniklerinden örnekler konusunda yardımlar aldı.
Katıldığı koroların çeşitli konserlerinde, Ud icrasında, solistlik ve koristliklerde bulundu. 40 a yakın sayıda sözü ve müziği kendine, 20 kadar da sözü başka şairlere ve müziği kendisine ait Türk Sanat Müziği şarkı formunda amatörce yaptığı eserleri mevcuttur. Bu bestelerinden kendisinin çalıp söylediği bir kısmı ve bazı şiirleri edebiyatdefteri.com sitesinde yayınlanmaktadır. Şiirlerinden bazıları da Şemsiye ve Merdiven adlı Şiir yıllıklarında, Mersinli Şairler Antolojisinde ve Maki Kültür-Sanat ve Edebiyat Dergisinde yayınlanmıştır. Hasan Cemil Şensever, evli ve iki erkek çocuk babasıdır.