Hamİyet Yüceses


Hamiyet yüceses Hamiyet Yüceses 1915 yılında İstanbul'da doğdu. İlk profesyonel konserini onbir yaşında Burhâniye'de vermiştir.

Daha sonrasında anadolu turnesi yaparak kendini tanıtmıştır. Bu sayede Banço Şevket tarafından üç yıllık bir mukâvele ile Londra Birahânesi'ne angaje edilmiştir.

Saadettin Kaynak'ın eserlerini okurken gösterdiği başarıdan dolayı üstad bestekâr, Yüceses'in seslendirmesi için özel şarkılar bestelemiştir. 1932 yılında tertiplenen Türkiye Ses Kraliçeliği Yarışması'nda Kraliçe seçilerek, gazinoların vazgeçilmez assolistleri arasına girmiştir. Şehit olan eşi anısına okuduğu "Gitti de Gelmeyiverdi" şarkısı çok tutulup sevildi.

O yıllarda çıkan soyadı kanunu uyarınca kendisine Saadettin Kaynak tarafından "Yüceses" soyadı uygun bulunmuştur. Belediye Konservatuarı'nın çalışmalarına katılarak buradaki hocalardan nota, usûl, solfej dersleri almış, repertuarını genişletmiştir.

1946 yılında repertuarına kattığı Hacı Arif Bey'in "Bakmıyor Çeşm-i Siyah Feryâde" adlı Nihâvend şarkısını bir gazel ilâve ederek okumuş ve şöhretinin zirvesine çıkmıştır. 1949 yılında kurulan İstanbul Radyosu'nda da görev almış, yıllarca program yapmıştır. 67 yıllık sanat hayatında birçok şarkıyı sesi ile bizlere tanıtıp sevdirmiştir.