Tamburİ


Tanburi Cemil Bey 1873 - (29.07.1916)

1873 yılında İstanbul'da doğmuştur. İlk müzik bilgilerini, orta okul sıralarında ağabeyi, Ahmet Bey ve Kemani Aleksan'dan almıştır.

Enstrüman çalmaya karşı ilgisi on yaşlarında keman ve kanun ile başlayan Cemil Bey, daha sonra başladığı ve ismi ile bütünleşen tambur sazı ile virtüozluk derecesine ulaşmıştır.

Tanburdan başka, kemençe, lavta ve viyolonsel gibi sazları aynı ustalıkla icra ederek başlıbaşına bir ekol sahibi olmuştur.

Enstrüman çalmakta erişilmez mertebeye yükselmiş olan Cemil Bey, aynı zamanda iyi bir bestekardır. Yaptığı eserlerle, Türk Müziği saz icrasına yepyeni ve modern bir tarz, değişik bir yorum getirerek icracılığın mükemmelleşmesinde en büyük rolü oynamıştır. Özellikle, taş plaklara yapmış olduğu taksim kayıtları, makam, uslüp ve tavır açısından bir ders niteliği taşımaktadır.

29 Temmuz 1916 yılında İstanbul'da ölen Cemil Bey sözlü eserlerin yanında birçok saz eseri bestelemiştir. Ayrıca taksimlerinin yanında pek çok eserini de yaş plaklara çalmıştır.

Önemli Not: Çok önemli biyografi kayıtlarında dahi Tamburi Cemil Bey'in mezarının yerinin bilinmediği yazılmaktadır. Oysa İstanbul'a yolum düştüğünde ziyaret ettiğim diğer bestekarların mezarları gibi Tamburi Cemil Bey'in mezarını da ziyaret ederim.Aşağıdaki fotoğraf bunun bir kanıtıdır. Tamburi Cemil Bey'in mezarı İstanbul Merkezefendi Mezarlığındadır. Fotoğrafı geçen kış Şubat ayında çekmiştim.Tamburİ

Mezar taşının arkasında Yahya Kemal Beyatlı'nın şu dizeleri yeralmaktadır.


KAR MUSIKISİ

Bin yıldan uzun bir gecenin bestesidir bu,
Bin yıl sürecek zannedilen kar sesidir bu.

Bir kuytu manastırda dualar gibi gamlı,
Yüzlerce ağızdan koro halinde devamlı,

Bir erguvan ahengi yayılmakta derinden,
Duydumsa da zevk almadim islav kederinden.

Zihnim bu şehirden, bu devirden çok uzakta,
Tanburi Cemil Bey çalıyor eski plakta.

Birden bire mes'udum, işitmek hevesiyle,
Gönlüm dolu İstanbul'un en özlü sesiyle.

Sandım ki uzaklaştı yağan kar ve karanlik,
Uykumda bütün bir gece körfezdeyim artik.

YAHYA KEMAL BEYATLI
alıntıdır..