Aleaddİn Şensoy

Doğumu.........: 1932
Vefatı.........: 17 / 02 / 1997
Kabristanı.....: Kozlu Mez. - İstanbul

1932 yılında İzmir 'de dünyaya geldi. Ailesi ile birlikte 1938 yılında Bergama 'ya yerleşti. İlkokulu ve ortaokulu Bergama 'da okudu ve lise tahsili için İzmir 'e gelen Alâeddin Şensoy, lise tahsilini tamamlayamadı. Ayhan Şensoy ile evlendi ve bu evlilikten Süleyman adında oğlu oldu.

1952 yılında İzmir radyosu 'nun açtığı sınava girdi ve kazandı. İzmir Radyosu 'nda çalışmaya başladı. Burada Mehmet Kasabalı, Necdet Varol ve Cüneyt Orhon gibi kıymetli hocalarla tanıştı. Bu hocalardan nota, usul, solfej ve makam dersleri aldı.

1960 yılında plak doldurmak için İstanbul 'a gitti. İstanbul Radyosu 'na müracaat etti ve müracaatı kabul edildi. Önce Batı Müziği, sonra da Türk Musikisi diskotek şefliği yaptı. 1967 yılında İstanbu Radyosu 'ndaki memuriyetinden istifa etti. Serbest çalışma hayatına başlayan Şensoy, radyo yayınlarında solist ve koriklik yapmaya devam etti.

1960 yılında ise bestekârlık hayatına başladı. Klasik Türk müziğinin 20. yüzyıldaki önemli bestecisi ve ses sanatçısı Alâeddin Şensoy ’un “1960–1974 Kayıtları” adıyla albümü yayınlandı, sanatçı tarafından bestelenmiş birçok eserin yanında diğer bestekarların eserleriyle bazı halk türküleri de yer aldı. Ses sanatçısı ve bestekâr olarak yaşamını sürdürdü. Bir çok taş plak ve long play dolduran sanatçı, en son YKB kültür yayınlarında albüm yaptı.

17.Şubat.1997 tarihinde vefat etti. Mezarı İstanbul, Kozlu 'dadır.

Bergama 'lılar onu unutmadı ölümünün altıncı yılında Bergama Belediyesi Konservatuarı tarafından Alâeddin Şensoy adına organize edilen Türk Sanat Müziği Korosu Konseri 'nde besteci 'nin birbirinden güzel besteleri seslendirildi ve sanatçı anıldı. Anma konserine Alâeddin Şensoy'un eşi Ayhan Şensoy ve oğlu Süleyman Şensoy 'da katıldı.


Hazırlayan: Suat YENER


Kaynaklar:

20. yüzyıl Türk Musikisi Mustafa Rona