hayatı

Ses sanatçısı, bestekar ve film oyuncusu.


1925 yılında dünyaya gelmiş ve 19 Şubat 1988 tarihinde vefat etmiştir. Kabristanı Feriköy mezarlığındadır.


1950'li yılların yıldızlarındandı. Bu yıllarda; Oğlum için filminin müziğini yapmış, Estergon Kalesi filminde başrol ve İstanbul geceleri filmlerinde konuk oyuncu olarak oynamıştır.


Besteleri:

Gel bu akşam erkence, Yıllar var ben onu hiç unutmadım ve Yaprakları göğsümde.


Selma Güneri'den: Ben aslında star bir ailede doğdum. Babam bir dönemin önemli ses sanatçılarından Lütfü Güneri'dir. Dayım Ahmet Üstün, Ankara Radyosu'nun yetiştirdiği çok değerli büyük seslerindendir

hayatı


Ses ve sahne sanatçısı Necla İz önceki gün ABD'de yaşamını yitirdi. Ses sanatçısı Safiye İz'in kızı olan Necla İz, Devlet Opera ve Balesi'nde eğitim görürken 16 yaşında sahnelere geçti.

3 film çevirip 80 plak dolduran Necla İz'in, Ahmet Üstün'le evliliği kısa sürdü. 1960 yılında Hilton Oteller zincirinde çalışmak için Florida'ya gitti. 1964'te ise Amerikalı işadamı Arthur Conforti'yle evlendi.

65 yaşında ölen Necla İz'in bir oğlu bulunuyor. - 14 Mayıs 2001

Müzeyyen Senar: Evinde kalırdım
Amerika'da birlikteydik. Çok yakın bir arkadaşlığımız oldu. Amerika'ya gittiğimde evinde kalırdım. Çok üzüldüm. Ne yapacağımı bilmiyorum.

Şu an duygularımı anlatamayacak kadar üzgünüm, yıkıldım. Allah rahmet eylesin.

Gönül Yazar: Sesi çok güzeldi

Necla İz, Ahmet Üstün ile evlendiği zaman kızlar ayılıp bayıldı. Çünkü bütün genç kızlar Ahmet Üstün'e hayrandı. Ben o dönem Bursa Setbaşı İlkokulu'nda öğrenciydim. Okula bile onlar evlendiği için gitmedim. Ben de Ahmet Üstün hayranıydım, ama onlar birbirlerine çok yakışmışlardı. Daha sonraki yıllarda kendisini çok sevdim. Amerika'dan geldiğinde arardı, çok güzel bir sesi vardı. Çok güzel şarkılar okurdu. Soprano bir sesi vardı.hayatı


Sezen Cumhur Önal: Şarkımı seslendirdi

Benim yazdığım şarkıları seslendirmiş, radyo günlerinden bir sanatçıdır.

Bir dönem çok meşhurdu, dünyada en sevdiğim insanlardan biriydi. Durul Gence çaldı, Atilla Özdemiroğlu arajmanını yaptı. Çok üzgünüm.

Dosluğumuz telefonlarla devam ediyordu. Sesi ve şarkıları 45'lik plaklarda yaşıyor.

Bir yıldız kaydı

Ses ve sahne sanatçısı Safiye İz'in kızı olan Necla İz, devlet Opira ve Balesi'nde eğitim gördü.

16 yaşında sahnelere geçti. 3 film çeviren ve 80 plak dolduran Necla İz'in Ahmet Üstün'le evliliği kısa sürdü. 1960 yılında Hilton Oteller Zinciri'nde çalışmak üzere Florida'ya giden Necla İz, 1964'te Amerikalı işadamı Arthur Conforti'yle evlendi.

35 yaşında bir oğlu bulunan Necla İz, Kanada'da, Endonezya'da ve dünyanın daha daha başka ülkelerinde de sahneye çıktı.

Her zaman zarif bir göürünümü olan Necla İz, Türkiye'yi zaman zaman ziyaret ederdi.