Hırant Kenkiloğlu1901 yılında Adapazarında doğdu. İlk soyadı Emre'dir. Babası Marangoz Garabet Efendi'dir. Daha dört günlük iken gözlerini bir hastalık sonucu kaybetti. 1917 yılında ailesiyle birlikte Konya’ya, daha sonra da İstanbul'a geldi.


Burada, adı bilinmeyen bir müzisyen tarafından kendisine bir ud alındı ve böylece musikiye başladı. Önce kendi kendine çalışan Hrant, kemani Agopes, kemani Dikran ve udi Kikar'dan dersler alarak udunu ilerletti. Udi Hırant olarak anılmaya başlandı.


Henüz on yedi yaşındayken hicaz ve hüzzam makamında yaptığı taş plak kayıtlarıyla ünü yayılmaya başladı. İstanbul'un çeşitli eğlence mekanlarında, saz heyetleriyle birlikte birçok sanatçıya eşlik ederek hayatını kazandı.


1934 yılında ilk bestesini yaptı ve bestekar olarak da tanındı. En ünlü eseri "Hastayım yaşıyorum görünmez hayalinle" dir. Amerika, Rusya, Lübnan ve Yunanistan'a gidip oralardaki Ermeni gazinolarında çalıştı. 1950 yılında gözlerinin tedavisi için gittiği Amerika'da bir dizi konser verdi fakat tedaviden olumlu bir sonuç alamadı.


27 Ağustos 1978 tarihinde, 76 yaşında İstanbul’da vefat etti ve Şişli Ermeni Mezarlığı'na gömüldü.