hayatı


Yahudi asıllı İsak Varon, 1884 yılında Gelibolu'da dünyaya geldi. Müziğe babasından aldığı derslerle başlayan sanatçı, ortaokul ve lisede öğrenim yaptığı yıllarda müzik çalışmalarını sürdürdü.


Orta öğrenimini Gelibolu'da tamamladıktan sonra, ailesiyle birlikte Selanik'e yerleşti. Bir süre hukuk tahsili etti ama bitiremedi.


Önce Kavala'da bir avukatın yanında katiplik yaptı. Daha sonra ise, Selanik'te avukatlık yapan Manyasî-zâde Refik Bey'in yazıhanesine kâtip olarak girdi. Refik Bey daha sonra İstanbul'a gitmek isteyince, o da birlikte gidip İstanbul'a yerleşti. Amatörce kanun çalan Refik Bey'den musiki konusunda da yararlandı.


Refik Bey'in ölümü üzerine Selanik'e geri dönen İsak Varon, burada Pathe Polydor ve Sahibinin Sesi plak şirketlerinde yöneticilik yaptı ve ardından takrar İstanbul'a döndü. İstanbul'da sigortacılık, plak şirletlerinin Türk müziği danışmanlığı ve müzik öğretmenliği yaptı.


Beste ve müzik eğitmenliği çalışmalarına hayatı boyunca devam eden İsak Varon, 23 Şubat 1962 tarihinde İstanbul'da vefat etti.