Kaptanzâde hayatı


Ali Rıza Bey, Mecidiye Kruvazörü Süvarisi Mehmet Bey' in oğlu olan Ali Rıza Bey 1881 yılında İstanbul' da dünyaya geldi. Babası kaptan olduğu için "kaptanzâde" olarak anılmıştır.

Tahsilini İstanbul' da yaptı. İstanbul Gümrük Müdürlüğü' nde memur olarak çalıştı. Daha sonra ayrılarak serbest hayatta gümrük komisyonculuğu yaptı.

8 Haziran 1923 yılında Cabir Vada' nın kızı Hikmet hanım' la evlendi ve bu evlilikten çocukları olmadı.

Bestekârlığının yanında iyi bir aktör ve operet olan Ali Rıza Bey, bestelediği "Macun okkası" ve "İstanbul efendisi" operetlerinde kendisi de rol aldı ve başarılı oldu. Ayrıca çok güzel "Karagöz ve Hacivat" orta oyunlarını oynatırdı.

1905 yılında kanun çalmasını öğrenerek musikiye başladı. Yüze yakın beste yaptı fakat kendini hep zirvede tutan fantezi şarkıları oldu. İlk eserini Nihavent makamında "Issız gecede ben hicranı düşündüm" aksak şarkıyı besteleyerek başladı.

Issız gecede ben hicranı düşündüm
Sensiz geçen ömr-i perişan-ı düşündüm
Beyhude-i aleme gark-i canı düşündüm
Hep hake düşen sine-i cananı düşündüm

Şarkıları arasında Nihavent fantezi şarkısı "Yıldızların Altında" şarkısı günümüze kadar tazeliğini korumakta olup dans müziği olarak ta devamlı icra edilmektedir. Hatta günümüzün Türk Hafif Müziği sanatçılarının sık kullandığı şarkıdır.

16 Şubat 1934 tarihinde konser vermek üzere gittiği Edremit' te kalp krizi geçirerek hayata veda etti.bazı eserleri

Akşamı süzme deniz
Benim gönlüm sarhoştur
Gel gitme kalmasın gözüm yollarda
Hasta kalbimde yanan derdi niçin anlamadın
Her tel saçı bir ter dudağın değdiği yerdir
Kapıldım gidiyorum bahtımın rüzgârına
Ufuklara yaslanmış yorgun dağlar sırayla