Yaşar Özel, Diyarbakır'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimi süresince müziğe ve özellikle Türk Sanat Müziği'ne olan ilgisi ortaya çıktı.

O dönemin kısıtlı olanaklarının zorluklarını yaşayan sanatçı, mücadelesine devam etmek ve eğitimini sürdürmek için Ankara'ya geldi. İlk özel müzik derslerini de bu dönemde Fahri Kopuz ve Vedia Tunççekiç'ten aldı.

1959 yılına gelindiğinde Özel'in sanat yaşamının ilk adımı olan Ankara Radyosu Stajyer sınavları açıdl. Yaşar Özel, bu sınavda kazandığı başarıyla, dönemin Türk Sanat Müziği Okulu olan Ankara Radyosu'nda çalışmaya başladı.

3 yıl süren Ankara Radyosu döneminde sanatçı, pek çok kıymetli hocadan ders aldı. Özellikle şan teknikleri ve Türk müziğine geçiş derslerinde kendisine yardımcı olan hocası Saadet İkesus hanımefendiden büyük destek gördü.

Radyoda aylık solist konseri programlarında söylemeye başlayan Özel, kısa sürede dinleyenlerin kalbinde yer edindi.

1957 Ağustos'unda, Ankara'da düzenlenen özel iki ayrı yarışmada üst süte finale kalarak kazandığı ses kralı unvanı sanatçıya tüm sanat yaşamı boyunca eşlik etti.

İlk özel gazino programlarını Ankara'daki içkisiz aile gazinolarında yapmaya başlayan Özel, sanat yaşamının en önemli adımlarından birini 1970 yılında attı. Sanatın ve sanatçıların kalbi sayılan büyülü şehir İstanbul'a geldi. Özel'in İstanbul'a gelişiyle birlikte ilk plak ve kaset çalışmaları da başladı.

İstanbul radyosundaki fiili görevinden 1980 yılında emekli olan sanatçı, sonraki dönemlerde özel solo konserlerle radyodan ve televizyondan sevenlerine seslendi.

Sanatçının ünü sadece Türkiye ile sınırlı kalmadı ve yurtdışında da pek çok turnelere ve konserlere katıldı. Bunlardan bazıları; Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, Avustralya, İran, Pakistan, Afganistan, Bağdat konserleri. Özel'in yurtdışındaki başarıları, konserlerin dışında da devam etti. Sanatçının 250'nin üzerinde 45'lik plağı ve 33'lükleri bulunmaktadır. Ayrıca, 70'li yıllarda Fransa'da özel olarak doldurulan LP'leri de yurtdışında satışa sunuldu.

Müziğin yanı sıra, güzel sanatlar ve tiyatro eğitimi de alan sanatçının, ayrıca atletizm dalında Türkiye birincilikleri bulunmaktadır. Kaynak: kultursanat.org