Seyhun1915 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Vecdi Seyhun, bestekâr ve viyolonsel sanatçısıdır. Neş’et Bey’le Fîrûze Hanım’ın oğludur.

5 yaşında ud çalışmaya başladı. İlkokulu bitirdikten sonra ünlü musikişinas Santuri Ziya Bey'den musiki dersleri aldı ve santur öğrendi. Boğaziçi Lisesi'nde okudu. 1944'de Belediye Konservatuarı İcra Heyeti kadrosuna dahil edildi. 1959 sonuna kadar bu kurumda viyolonsel çaldı. Bir yandan da İstanbul Radyosunda hem viyolonsel sanatçısı hem de Repertuar Kurulu üyesi olarak çalıştı.

Tipik bir İstanbul beyefendisi olarak ün yapan Vecdi Seyhun, hiç evlenmedi ve ömrünün tamamını Kanlıca'daki yalısında geçirdi. Kanuni Vecihe Daryal ile oluşturdukları saz ikilisinin icraları olağanüstü bir müzikalite çizgisine tekabül etmiştir.

Nota, kitap ve enstrüman koleksiyonculuğu merakının ürünlerini topladığı evi, bir müze gibiydi. Başta Santûrî Edhem Efendi, Neyzen Aziz Dede ve Kaptanzâde Ali Rızâ Bey olmak üzere, birçok bestekârın biyografilerini makaleler halinde yayınlamış, bunlardan Santuri Edhem Efendi'ye ait olanı bir risale halinde basılmıştır.

Saz eserleri ve şarkı formlarından 100'ün üzerinde eseri vardır. 1 Nisan 1984 tarihinde vefat etmiş ve Kanlıca mezarlığına defnedilmiştir.

bazı besteleri1. Gönül sen hey hey gönül sen
2. Hatırlar mısın beni bir zamanlar
3. Vecdi seyhun
4. Vecdi Seyhun'un nihavend saz semâîsi