Mediha Sancakoğlu
Mediha Şen Sancakoğlu, 1941 yılında Babaeski'de dünyaya geldi. Üç kardeşin en küçüğüdür. İki aylıkken ailesi Bursa Çekirge'ye yerleşti. İlkokulu burada okudu, ortaokul 2. sınıfa devam ederken İstanbul'a taşındılar. 14 yaşında iken Alattin Şen ile evlendi ve Eyüp Sultan'a yerleşti.


Bu evlilikten Ayfer adında bir kızı, Gökhan adında bir oğlu oldu. 2 çocuk annesi iken, 1968 yılında yetişmiş sanatçı sınavına girerek, İstanbul Radyosu'nda solo programlara başladı. 1990 yılında çok sevdiği ağabeyi Ahmet İzgin'in amansız hastalığına duyduğu üzüntünün de etkisiyle, şiir yazmaya ve akabinde beste yapmaya başladı. 10 yıl içinde 2000'in üzerinde hece vezni, 500'ün üzerinde aruz vezni ile olmak üzere pek çok şiir yazdı, 500'ün üzerinde beste yaptı. Bu bestelerden 220 adedi TRT repertuarındadır.


Bestelerinde 31 ayrı makam, 14 değişik usûl kullandı. 1995 yılında Milliyet gazetesinin yılın sevilen 10 şarkısı yarışmasında söz ve müziği kendisine ait olan "Başka Mevsim Aramam" adlı şarkısıyla dereceye girdi. 1997 yılında söz ve müziği kendisine ait olan "Ceylan Gibi Ürkek Bakıyorsun" adlı şarkısıyla Dede Efendi Beste Yarışması'nda mansiyon aldı. Yine 1997 yılında Samsun'da açılan ulusal beste yarışmasında sözleri Yalçın Benlican'a ait "Dudağın Gül Açmış" adlı bestesiyle mansiyon aldı. 2001 yılında, 1. Yalova Yürüyen Köşk Beste Yarışması'nda söz ve müziği kendisine ait olan "Yalovalım" isimli şarkısıyla mansiyon aldı. Bu arada çeşitli yurt içi ve yurt dışı konserlerinde sayısız ödül ve plaket aldı. 1970'li yıllarda okuduğu 200'e yakın şarkı, 2002 yılının Şubat ayında CD halinde Jet Plak tarafından piyasaya çıkarıldı. 1987 yapımı Muhsin Bey filmi'nin Ağlamakla İnlemekle Ömrüm Gelip Geçiyor adlı soundtrack'ini seslendirdi.