IMF Başkanına şok protesto
Üniversitede konuşan IMF başkanına şok protesto...
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Bilgi Üniversitesinde konferans verdiği salonda bir grup tarafından da protesto edildi. Başkan Dominique Strauss-Kahn'ı, konferans sırasında konuşmasının ardından soruları yanıtlarken, ayakkabı fırlatan erkek öğrencinin salondan çıkarılması sırasında da yanında bulunan kız öğrenci pankart açmak istedi. Güvenlik görevlileri kız öğrencinin pankart açmasını engelleyerek, salondan çıkardı.
Ayakkabı fırlatma protestosundan sonra konferans salonundaki bazı öğrenciler de alkışlarla Kahn'ı protesto etti. Bu sırada Kahn, son soruyu da yanıtladı ve konferansı bitirdi.
Kahn'ın konferans salonundan dışarıya çıktığı sırada da, bazı öğrenciler ayağa kalkarak IMF ve AK Parti aleyhinde slogan atarak Kahn'ı protesto etti.
Protestonun ardından, konferansın bitmesiyle salon boşaltılarak basın mensupları üniversiteden çıkarıldı.
Bu arada, ayakkabı fırlatan erkek öğrenci ile yanında pankart açmaya çalışan kız öğrenci polis tarafından gözlem altına alındı.
PROTESTOLARA SERT MÜDAHALE :17 GÖZALTI
Halkevleri ve öğrenci kollektifi üyesi bir grup, IMF Başkanı Dominique strauss-Kahn'ın konuşma yaptığı Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampusu önünde eylem düzenledi. IMF karşıtı slogan atıp pankart taşıyan grup, basın açıklamasının ardından Strauss-Kahn'ın konuşma yaptığı salona gireceklerini söyleyip kampüs kapısına yöneldi.
İçeriye girmek isteyen gruba polisin müdahalesi sert oldu. Göstericiler yaka- paça gözaltı alındı. Bu sırada direnen göstericilerin yerde sürüklendiği görüldü. Olaylı eylem sonunda gözaltına alınan 2'si kadın 17 kişi, çevik kuvvet minibüsüyle polis merkezine götürüldü.
IMF protestocuları AKP'nin Şişli ilçe binasını işgal etti
AYAKKABI NIKE'DI
Öğrenci Ankara Üniversitesi'nden çıktı. Selçuk Özbey isimli öğrenci hemen gözaltına alındı. Ancak IMF başkanını "emperyalistler" diye protesto eden öğrencinin fırlattığı ayakkabının Amerika'nın en ünlü markası olan NIKE olması ise en ilginç ayrıntıydı.