Zimbabve ekonomisi iflas etti, karavanaya fil eti girdi
Ekonomisi iflas eden Afrika ülkesi Zimbabve'de ordu, milli parklardaki filleri yemeye başladı. Milli parkları korumakla görevli olan ordu mensupları, filleri bizzat kendileri öldürüyor..

Enflasyonun uçuk rakamlara vardığı Afrika ülkesi Zimbabve'de ordu milli parklardaki filleri yemeye başladı. Bir vahşi yaşam gönüllüsünün verdiği bilgiye göre et sıkıntısı çekilen ülkede milli parkları korumakla görevli ordu mensuplarının filleri öldürdüğü iddia ediliyor. Ordunun iaşesini böyle karşılayan Zimbabve hükümeti hayvan hakları savunucularının da tepkilerine neden oldu. Zimbabve Doğal Kaynakları Koruma Gücü Sözcüsü Jonny Rodrigues de yaptığı açıklamada orduya et temin eden kontratların iptal edildiğini, çünkü filleri öldürerek et temin etmenin çok daha kolay hale geldiğini dile getirdi. Rodrigues, milli parklardaki koruma görevlilerinin de filleri öldürmekten sorumlu olduğunu kaydetti.


'2 YILA FİL KALMAYACAK'
"Bazı Milli Park görevlileri aynı zamanda filleri avlamak ve daha sonra da etlerini orduya yönlendirmek konusunda son derece aktif bir biçimde görev almaktadır" diyen Rodrigues, "Eğer bu durum bu hızla devam ederse 2 yıl içinde ülkede tek bir fil dahi kalmayacak" diye konuştu.

Ekonomisi iflas eden ve resmi enflasyon oranı yüzde 231 milyonu aşan ülkede, Devlet Başkanı Mugabe'nin iktidarda kalmasını sağlayan en büyük güç ise ordu. Son olarak dün de ülkede 50 milyar Zimbabve Dolarlık yeni banknotlar piyasaya sunuldu. Bu para ile ancak 2 parça ekmek satın alınabiliyor. Ülkede artık yerel para birimi çok az kullanılıyor.