DiDGERiDOO (Avustralya Çalgısı)Aborijin (Aboriginal):

Avustralya yerlilerinin adi bu. Yuzyillardir yasiyorlar avustralya kitasinda. Su anda azinlik durumunda olduklari bu buyuk kitanin bir zamanlar ana halkiymislar. Inanislari, hayata bakis acilari bati insanindan tamamen farkli. Ornegin mulk edinme, sahip olma uzerine kurulu bati anlayisininin “Toprak insana aittir” temasi yerine “Insan topraga (dogaya)” aittir temasini esas alan bu insanlar yasadiklari cevreye sahip olmak yerine onun bir parcasi olduklarina inanmislar. Her toplumda oldugu gibi dogadaki sesleri taklit etmek, yeni sesler denemek, duygularini ifade etmek icin de doganin elverdigi araclardan muzik aletleri gelistirmisler. Aborijinlerin bu amacla olusturduklari muzik aletinin adi: Didgeridoo.

Didgeridoo uzun, ahsaptan yapilan, sekli biraz yamru yumru bir calgi. Geleneksel olarak kokeni Avustralya`nin kuzey eyaleti olan “Northern Territory” den kaynaklaniyor.

Yandaki sekilde goruldugu giibi degisik boyutlarda yapiliyor ve genellikle uzerinde Aborijin desenleri bulunuyor.

Bu muzik aletini yapmak icin once ici beyaz karıncalar (ya da termitler) tarafindan oyulmus agac dallari bulunuyor.

Dalları degisik uzunluklarda keserek ve capları degisik dallar kullanarak, farkli tonlarda sesler cikaran didgeridoo`lar uretilebiliyor. Karincalarin dali oyarken izledekleri “yontem`` de resonans ve ses tinisi uzerinde etkili oluyor.
Dallar kesildikten sonra dışındaki kabuklar soyularak agacın dışı taş ya da kagıt ile zımparalanıyor .Daha sonra dalın capı küçük olan tarafına balmumu surulerek agızlık yapılıyor. Burada amac uflemeye uygun bir delik olusturmak .


Didgeridoo (Dijeridu) Nasıl Calınır?

Aborijin toplumunda geleneksel olarak yanlizca erkekler bu aleti caliyorlar. Aslında Aborijin kitlelerinde cogu kez kadınların bu aleti calmaları tamamıyle yasak. Bunun nedeni kadinin dudaklariyla dahi didgeridoo`ya dokumus olmasının onu hamile birakacagina olan inanis.

Didgeridoo`da ses dudakları titreştirerek çıkartılıyor. Bu aleti çalanlar özel bir teknikle aletin icine durmaksızın ufleyerek çalıyorlar. Bunu basarmak için de alete uflerken, aynı zaman da burunlarindan da nefes alıyorlar.
Dudaklar, dil ve nefes alma/vermeyle ritmik sesler çıkıyor ortaya. Bu ritmik tonlarla didgeridoo calanlarin adına “Dreamtime” denilen transa gectiklerine inanılıyor.