STRADiVARiUS


STRADiVARiUS (Dünyanın Pahalı Aleti)


ismini çoğunuzun duymadığını tahmin ettiğim bir Müzik Enstrümanı STRADiVARiUS...


STRADiVARiUS (Dünyanın Pahalı Aleti)Yıllarca bilim adamlarının araştırmalarına konu olmuş bir başyapıt... Yıllarca bu ses bu aletten nasıl çıkar diye araştırmalar yapmışlar, bu eşsiz sesi bir daha başka bi Keman da bulamamışlar...Öyleki çin fabrikalarının yaptığı taklit Stradivariuslar bile milyarlara satılıyormuş...Araştırmalarında çizdikleri grafiklerden birisi...


STRADiVARiUS (Dünyanın Pahalı Aleti)Bir efsaneye göre Aletlerin kendine özgü Tonlarinin sebebi, Yildirim düsmüs ama ölmemis bir Agactan yapilmis olmalariymis.
Bir Stradivarius'un kesilerek telef edilmesi ile gerceklestirilen bilimsel bir arastirmada ise, bu tonun sebebinin Kemanin Agacinin, kesildigi yerden götürülürken Nehire atilip su yoluyla götürülmesi oldugu ortaya cikarilmis...STRADiVARiUS (Dünyanın Pahalı Aleti)Geçenlerde bir Stradivaius Keman tam tamına 2.7 milyon dolara satıldı...

Ünlü Müzayede Salonu Christie's'in düzenlediği açık artırmada, Antonius Stradivari imzalı bir Keman rekor fiyata satıldı. New York'taki Müzayede Salonundaki açık artırmada 2,7 milyon dolara satılan Keman, şu ana dek satılan en Pahalı ikinci Müzik Enstrümanı oldu.

Aynı Müzayede Salonunda geçen yıl 3,5 milyon dolara satılan bir başka Stradivarius, şu ana dek satılan en pahalı Müzik Enstrümanı durumunda.